Menüü

Patsientide Liidu Aastakonverents: patsient on tervishoiusüsteemi vähe kaasatud

Arutelus osalesid Ivo Saarma, Marika Priske, Eiki Nestor ja Indrek Neivelt. Foto: Peep Ainsoo
13. juunil Kultuurikatlas toimunud Eesti Patsientide Liidu Aastakonverentsil "Patsient ringis või ringist väljas" arutleti, kuidas muuta Eesti tervishoiusüsteemi patsiendikesksemaks ja kuidas muuta inimeste tervisekäitumist teadlikumaks.
Konverentsi avas Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Aivar Kokk, kes tõi oma kõnes välja, et riigi poolt haiguste ennetuseks ette nähtav toetus on liiga väike. "See 1% pole kindlasti piisav, peaksime ennetustööle enam panustama", rõhutas Kokk.

Konverentsi üheks põnevamaks osaks oli vestlusring, kus osalesid sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske, Fertilitase tegevjuht Ivo Saarma, Riigikogu esimees Eiki Nestor ja ettevõtja Indrek Neivelt. Kõik osalejad olid ühel meelel, et patsiendid peaksid ka ise võtma rohkem vastutust oma tervise eest. "Oluline on edasi diskuteerida teemal, mis võiksid olla tervishoiusüsteemi alternatiivsed rahastamisallikad", arutles Priske, vihjates Indrek Neivelti ettekandele, kus ta tegi ettepaneku siduda sotsiaalmaks inimese elustiiliga ning suunata tubaka ja alkoholi eest laekuv aktsiis Haigekassasse.

Riigikogu esimees Eiki Nestor oli veendunud, et inimeste tervisekäitumist saab tänaste maksude ja aktsiisipoliitikaga mõjutada. "Näiteks alkoholiaktsiisi puhul kasutame üldist aktsiisitõusu ja jätame märkamata, et neile, kes on alkoholist läbi ligunenud, ei mõju reklaamid ega hind. Aga see mõjutab põlvkonda, keda tahame võimalikult kaua sellest pahest eemal hoida", lisas Nestor.

Fertilitase erakliiniku tegevjuhi Ivo Saarma arvates on oluline, et inimene hakkaks tajuma tööandja poolt tema eest tasutavat ravikindlustusmaksu. "Kuna haiglas arveid ei esitata, siis ei teata, mis tervishoid üldse maksab", lisas Saarma, kes pooldab patsientide vaba liikumist. "Tegelikult peaks raha liikuma inimesega koos ja maksumaksja peaks saama ise otsustada, millise arsti juurde ta läheb. Patsiendi kaasamine on võtmesõna. Täna on ta liiga vähe tervishoiusüsteemi kaasatud. Kui suudame inimese panna mõtlema, kui kasulik on olla terve ja kui kahjulik on süüa rämpstoitu, siis oleme juba võitnud".

Konverentsil esinesid teiste seas ettekannetega meditsiinieetikast ja patsiendi teadlikust nõusolekust Raidla Ellex AB vandeadvokaat Ants Nõmper, PERHi Psühhiaatriakliiniku osakonnajuhataja Mari-Liis Laanetu ja TÜ praktilise filosoofia professor Margit Sutrop.

Kõiki ettekandeid saab järelkuulata siit