Menüü

Parandamatu haigus lõhub kopse

Varasemad uuringud on näidanud, et kopsukude taastub paremini, kui inimene liigub ja teeb hingamisharjutusi. Neid võiksid kodus kaasa teha ka kergemalt Covid-19 põdenud, kirjutab toimetaja Kadri Tammepuu.

Päevas liigub hingamisteedest sisse-välja kümme tuhat liitrit õhku. Kopsutorud lõpevad alveoolidega, mille kaudu pääseb hapnik verre. Kui mõlema kopsu kõigi alveoolide pinnalaotused kõrvuti asetada, oleks nende pindala võrdväärne tenniseväljaku omaga.

Iga hingetõmbega saavad kopsud portsu mikroobe ja peentolmu, sellele vaatamata suudavad käsnataolised organid normaalselt funktsioneerida, kui KOK ehk krooniline obstruktiivne kopsuhaigus vahele ei sega, muidu hakkab põletik vaikselt kopsukude hävitama.

KOKist teavad vähesed, tegu on valdavalt eakate ja suitsetajate haigusega. Siiski tasuks KOKi haiged üles leida, sest nii nagu südamepuudulikkus, on ka KOK selline tõbi, mis võtab inimeselt võhma.

Enamikul Covid-19 haigetest õnneks KOKi pole. Siiski võib ka kuluda nädalaid, enne kui koroonaviirusega nakatudes kaovad nõrkus, väsimus, hingamisraskused või köha.

Taastumist Covid-19st alles uuritakse, sest haigus ilmus välja mullu detsembris. Siiski saabub esimesi teateid, et ka raskemad kopsukahjustused on vähemalt osaliselt pöörduva iseloomuga.

Loe pikemalt Postimehest.