Perearsti vastuvõtule tuleku eelduseks ei ole koroonatesti tegemine, ütles Kivimäe Perearstikeskuse perearst Karmen Joller saates „Patsiendiminutid“.
Koroonaviiruse teine laine levib Eestis jõudsalt ja inimesi kimbutavad erinevad viirushaiguste sümptomid. Plaanilised vastuvõtud perearstikeskustes toimuvad, kuid keskuste töökorralduses kehtivad kindlad reeglid: järgitakse patsientide hajutamise printsiipi, kasutatakse kaitsevahendeid ja vastuvõtule palutakse alati ette registreerida. „Muidugi on oluline, et inimene tuleks õigel ajal ja lahkuks õigel ajal. Mida vähem patsient viibib perearstikeskuse ruumides, kus võib olla ka teisi nakatajaid, seda tervislikum see talle on,“ selgitas perearst.
Joller pani inimestele südamele, et nad järgiksid ühiskondlikku kokkulepet ega läheks haigena tööle, kooli ega lasteaeda. „Nakkushaiguste tunnustega, mis väljenduvad hingamisteede sümptomitena, nagu köha, nohu, kurguvalu, liigesevalu, üldine halb enesetunne tuleb püsida kodus.“ Inimene tunneb oma tervist kõige paremini ja kui on näha, et nohu või köha on seotud kroonilise haiguse või allergiaga, ei takista see tööle, kooli ega lasteaeda minemist.
Koroonaviiruse suhtes testitakse praegu kõiki sümptomitega inimesi. „Väga oluline on teada seda, et kui test on võetud, tuleb kuni tulemuste saabumiseni püsida kodus,“ rõhutas Joller, kelle sõnul ei tähenda negatiivne testitulemus seda, et ägedate haigustunnustega inimene võib minna tööle. Inimene, kes on haige või põetab last, saab alati võtta haigus- või hoolduslehe. Samuti saab haiguslehe avada koroonahaige lähikontaktne, eeldusel, et lähikokkupuude on terviseametis kinnitatud ja vastavasisuline teade inimesele saadetud.
Alla 10-aastaseid sümptomitega lapsi üldjuhul ei testita, kui just lapsevanem seda tungivalt ei soovi. Perearsti sõnul ei väljasta nad kooli ega lasteaia jaoks tõendeid, mis kinnitaksid, et laps on terve. „Lapsevanem näeb oma last kogu päeva ja tema otsustab, kas laps võib kooli või lasteaeda minna. Vajadusel saab ta pidada nõu oma perearstiga.“
Kõik inimesed, olgu kroonilised haiged või külmetushaiguste tunnustega, peavad vajadusel pääsema perearsti juurde. End vastuvõtule registreerides soovitab Joller kõikidest oma tervisemuredest telefonis rääkida, nii saab tervishoiutöötaja otsustada, kas patsiendil on vaja kohale tulla või saab mure teisiti lahendada. Koroonakevadel tuli ette ka olukordi, kus üksi töötav perearst jäi haigeks. „Sellise juhul on olemas perearstikeskused, kes võtavad ajutiselt need patsiendid enda kanda,“ ütles Joller.