Menüü

Perearst või EMO - abiks otsustamisel

Paljud on seisnud valiku ees, kas minna perearsti juurde või otse erakorralise meditsiini osakonda ehk EMOsse. Arstid panid inimeste tarbeks kokku abivahendi, kust saab hüva nõu, milline tervisehäire on eluohtlik ja milline mitte.

Ida-Tallinna Keskhaigla Erakorralise Meditsiinikeskuse juhataja dr. Märt Põlluveer lisab nõuande neile, kes ka peale juhendiga tutvumist ikka veel kõhklevad: "Kui teil on ükskõik taksorahast, parkimistasust ja oma ajast, ja te ikka väga tahate tulla EMOsse, siis võib tulla. Kui te aga hakkate mõtlema, kas tulla äkki homme, ülehomme või veel hiljem, siis järelikult ei ole teie seisund veel nii hull ning tasuks minna perearsti juurde."

  • 2016. aastal EMOsse pöördujatest vajas vaid 3% kohest arstiabi, seega ülejäänud 97% oleksid võinud rahulikult minna perearstile. Samuti leiti, et kõigist EMOsse pöördujatest oli tervisehäire tõsine 5 protsendil, st 2% neist 97-st, keda oleks saanud aidata perearst, oleksid pidanud perearsti juurde kiirustama.
  • Arstiabi vajaduse saab jagada kaheks:  
    • 5 protsendil juhtudest vajab inimene erakorralist arstiabi
    • tavaliselt, umbes 95% juhtudest, vajab inimese terviseprobleem küll arsti tähelepanu, aga sellega pole päeva pealt kiire.
  • Kui EMO arsti jaoks on iga patsient uus ning nende koostöö kestab 15-30 minutit, siis perearst teab patsiendi tervisest tavaliselt palju rohkem ja nende suhe on pikaajaline. 
  • Tervise parandamine ja ravi on järjepidev protsess, mida keegi peab jälgima ning juhtima. Juhtida ei saa nii, et natuke juhib perearst, veidike EMO arst ja siis üks eriarst ja mõne aja pärast teine eriarst. Tulemus on inimese jaoks sama halb, kui püüda pimedas toas elevanti kirjeldada, teda vaid ühest kohast katsudes. Juht saab olla üks ja selleks sobib perearst kõige paremini.
  • EMO ootesaalis tuleb veeta keskmiselt 4 tundi, aga see võib ulatuda ka 8 tunnini. Perearsti või pereõe juurde saab visiidi mugavalt ette planeerida ja aega kulub kohapeal kordades vähem. 
Kas perearst või EMO? Sõltuvalt terviseprobleemist aitab õiget valikut teha juhend, mis on kättesaadav SIIN. Eraldi nõuanded nii täiskasvanutele kui lastele.