Menüü

Tervishoid vajab julgemaid samme ja valmisolekut katsetuseks

Tervishoid hakkab jõudma punkti, kus tuleb hakata vastu võtma suuremaid otsuseid ja lühinägelik oleks samamoodi edasi minna lootuses, et mured lahenevad iseenesest, kirjutab Kadri Tammepuu.

Tervishoiusüsteem vajab innovatiivseid lahendusi, et ajaga kaasas käia, kuna praegune kaugvisiitide süsteem tihti tulemusi ei too. Katmata ravivajdust saab leevendada uute meetoditega, mis säästavad aega nii patsiendile, kui ka arstile. Näiteks juba enne visiiti vastab haige lihtsatele sümptomeid kontrollivatele küsimustele kas nutiseadmes või telefonikõnega ja saab vastu käitumisjuhised. Lihtsamad tervisemured lahenevad niimoodi ilma arsti juurde minemata ja seda vabalt valitud ajal, sest süsteem töötab ööpäev ringi.

Pikka plaani silmas pidades on haigekassa muutusteks otsa lahti teinud. Mullu sügisel kutsuti kaugteenuste konkursile meedikud, kes uute ideede abil leiaksid süsteemist kasutamata ressursid, näiteks patsiendi, kuid ülesanne peab talle olema jõukohane. Tulevikus laadib psoriaasihaige nahalööbest tehtud pildi nutiseadmega andmebaasi, kust arst seda sobival hetkel hindab, mitte ei püüa haige telefoni teel kirjeldada tohtrile oma keelt seda ise samal ajal peeglist uurides.

Sarnased süsteemid on juba töös Austraalias ja Ühendkuningriikides. Kadri Tammepuu hinnangul võiksime Eestis maitsta esimesi vilju nelja-viie aasta pärast.

Loe pikemalt Postimehest.