Uued ideed raske kopsuhaiguse tõhusamaks avastamiseks ja raviks
Projektist osavõtjad. Foto: Tehnopol
KOK FOOKUSES arendusfondist otsustati 39 000 euroga rahastada kolme uut digilahendust. Asjatundjad näevad pakutud ideedes potentsiaali kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ehk KOKi diagnoosimiseks ja ravi parandamiseks.
Eestis on ligi 100 000 inimest, kellel on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK), aga vaid 15% neist on sellest teadlikud ja saavad ravi. Nii ei ole enamikel haigus kontrolli all, mistõttu satutakse tihti haiglasse, jäädakse töölt eemale ajutiselt või isegi lõplikult.
Haiguse süvenedes langeb elukvaliteet kiiresti, inimesed jäävad koju nelja seina vahele. Tihti lisanduvad KOKile teised kroonilised haigused, olgu siis vaimsed või füüsilised. Avastades haiguse varem, saab inimene sellega edukamalt toime tulla ja on kauem parema tervise juures. KOK FOOKUSES projekt tõi kokku osapooled, et üheskoos
jõuda uute lahendusteni, kuidas KOKiga elavaid inimesi tõhusamalt üles leida ja nende ravi
tulemuslikumalt korraldada.
Algatusega liitusid Eesti Kopsuarstide Selts, Eesti Perearstide Selts, Eesti Kopsuõdede Ühing, Eesti Õdede Liit, Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Pulmonoloogiakeskus, Eesti Füsioterapeutide Liit ja Eesti Patsientide Liit. Riigi poolt osalevad Sotsiaalministeeriumi, Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituudi spetsialistid. Projekti algataja on Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health.
Projekti žürii valis esitatud taotluste hulgast välja kolm paremat ideed. Arendustöödeks ja testimiseks on meeskondadel aega 3 kuud. Veebruaris 2018 toimub demopäev tulemuste esitlemiseks ja kogemuste jagamiseks.
Projektides osalevad KOK valdkonna asjatundjad koostöös digitervise start-up ettevõtetega.
Projektile “KOK nutikas skriining ja SPG esmatasandil” eraldati 18 000 eurot. Idee eesmärk on juba perearsti juures välja sõeluda KOKi haigete riskirühm, kes ka ära testitakse.
Projekt “Minu KOK”, millele eraldati 11 000 eurot, lähtub KOKi haigetele kodus enda jälgimise võimalusest, et ennetada haiguse ägenemisi ja vältida haiglasse sattumist.
Projekt “Hinga ja liigu” sai 10 000 eurot, et arendada KOKi haige taastusravi näitlike eneseabi harjutuste ja infomaterjalidega ning luua suhtluskanal meedikute ja patsiendi vahel.
Algatust toetavad ravimifirmad GSK Eesti ja Boehringer Ingelheim Eesti ning selles osaleb Novartis Eesti.