Menüü

Võidujooks vaktsiinile

Koroonaviirushaigusesse Covid-19 on surnud üle 500 000 inimese ja nakatunuid avastatud 11 miljonit, kahju maailma majandusele hinnatakse 2021. aasta lõpuks üheksale triljonile USA dollarile. Pandeemia teise laine vaigistamiseks vajatakse hädasti vaktsiini, mitu miljardit doosi. Esimene toimiv vaktsiin loodetakse kasutusele võtta sügisel. Millise nimega vaktsiin võidab ja kelleni see esimesena jõuab, ei tea veel keegi.

Enne inimestel katsetamist tuleb vaktsiiniarendajal edukalt läbida laborieksperimendid ja loomtestid. Selles etapis käib praegu töö kahesaja kandidaadiga. Varasem kogemus näitab, et inimkatseteni jõuab alla kümne protsendi kandidaatidest. Inimkatsetes ehk kliinilistes uuringutes põrub tavaliselt viiest kandidaadist neli.

Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer Peaasi sõnul on oluline, et ootusi liiga kõrgele ei kruvitaks, sest uue koroonaviirusega käib kaasas suhteliselt palju teadmatust. "Näiteks uurivad viroloogid, kas ja kui kauaks haiguse läbipõdemine inimesele immuunsuse annab, toob ta välja eduka vaktsiini valmimise ees seisvaid takistusi.

Esimeses uurimise etapis testitakse vaktsiini väikesel grupil tervetel, teises faasis leitakse õige ravidoos ja viimaks saab toodet katsetada juba suuremal hulgal inimestel. Keskmiselt kestab iga faas paar-kolm aastat.

Loe pikemalt Postimehest.