Kadri Tammepuu, Eesti Patsientide Liidu juhatuse liige
Eesti Päevaleht, 15.12.2015.
Valitsus on lubanud 750 riigiametniku ja - teenistuja koondamisega tuleval aastal kokku hoida 13 miljonit eurot maksumaksja raha.
Eesmärk on õige ja vajalik, aga selle 13 miljoni euro saavutamise meetodid ja segased selgitused teevad murelikuks. Eriti, kuna koondamiste laine üheks märkauaks on seatud ka meie suurhaiglad: Põhja-Eesti regionaalhaigla kärbiks 80 ning Tartu ülikooli kliinikum 85 teenistuskohta. See tähendab aga võimalikku hoopi niigi alarahastatud Eesti tervishoiule, kuna koondamiste mõjud pole kaugeltki selged.
Tööseadusandlust arvestades peaksid koondatavad olema juba oma koondmisteated kätte saanud.
Teeme alustuseks paar lihtsat arvutust. Kui 13 miljonit eurot jagada koondatavate peale ära, siis kulu nn „keskmise koondatava riigitöötaja“ peale peaks olema 1444 eurot kuus. Kui see summa kulutada 100%-liselt palkadeks, siis töötaja saaks sellest kätte 866 eurot kuus ja riigimaksudena laekuks riigikassasse 577 eurot kuus iga töötaja kohta, mis teeb kõigi koondatavate peale kokku aastas 5,19 miljonit eurot. See riigikassasse minev summa tuleks täpsuse huvides kokku hoitavast 13 miljonist eurost maha lahutada, järele jääks 7,81 miljonit eurot kokkuhoidu. Loomulikult seonduvad töötajatega ka muud kulud, mis aritmeetiliselt leitud keskmist palgasummat vähendavad, aga see mõju jääb tavaliselt töötajal mõne protsendi piiresse. Keeruline on uskuda, et näiteks haiglates abipersonali hulgas on koristajaid või kokkasid, kellele tööandja võimaldab suure bensiinilimiidiga ametiauto kasutamist või igal aastal uue arvuti soetamist. Või kui palju on koondatavate hulgas üldse töötajaid, kellele igal kuul laekub pangaarvele 800 eurot. Kui võtta aga eelduseks, et 750 töötaja koondamisega hoitakse aastaga tõepoolest kokku 13 miljonit eurot, siis see tähendaks, et iga koondatav töötaja peaks kord kuus pangaarvele saama koguni 1400 eurot.